Taşaltı Sigorta
Glamping Hakkında Bilgiler - Dupnisa Kırklareli Karavan - Çadır - Glamping Kamp
+90 533 699 84 10

Sosyal Medyada Biz}

Glamping Hakkında Bilgiler

Son yıllarda kamp deneyiminden daha fazlasını ifade eden bir terim yaygınlaşmaya başladı. Glamping kavramı, geleneksel tarzdaki kamp anlayışını değiştiren ve konfor alanlarını genişleten özellikleri ile dikkat çekiyor.

Şehir hayatının getirdiği stresten ve kalabalıktan bunaldığımız zamanlarda doğaya kaçma isteğiyle yanıp tutuşuyoruz. İş çıkış saatlerinde trafikte sıkıştığımız o yorucu anlarda aklımıza el değmemiş alanlar ve kimsesiz koylar geliyor.

Kendimizi uzaklara atmak, yeşillikler içinde ortadan kaybolmak istiyoruz. Ancak her ne kadar doğanın kalbinde bulunmaktan ve sessizliği dinleyerek deşarj olmaktan hoşlansak da bazen çadırda konaklamak gibi bazı zorluklar bizi kamp hayatından uzaklaştırabiliyor.

Son yıllarda kamp deneyiminden daha fazlasını ifade eden bir terim yaygınlaşmaya başladı. Glamping kavramı, geleneksel tarzdaki kamp anlayışını değiştiren ve konfor alanlarını genişleten özellikleri ile dikkat çekiyor.

Bu kavram, dünya genelinde uzun süredir kullanılıyor ve ülkemizde de son dönemlerde trend haline geldi. Birçok kişi tatilini glamping alanlarında geçiriyor. Peki, glamping ne demek? Glamping, Türkiye’de hangi bölgelerde var ?

Glamping

Glamping; kelime anlamı olarak glamorous (büyüleyici) ve camping (kamp yapmak) kelimelerinin birleşiminden meydana geliyor. Tatil anlayışı olarak gösterişi ve rahatı, sade ve doğal olanla birleştirmek anlamlarında kullanılıyor.

Yani glamping, lüks çadır kampları olarak ifade edilebilir. Konforlu otellerde özgürlüğü kısıtlayıcı şekillerde tatil yapmaktan sıkılan Avrupalı seyyahlar tarafından yaratılan glamping konsepti, içerisinde trekking, balıkçılık, rafting gibi outdoor aktiviteler de barındırıyor.

Glamping; içinde yaşamak istenilen doğaya sadece uzaktan bakmak yeterli olmadığında, bunu sağlamanın gösterişli yollarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

Gün içerisinde doğayla bütünleşerek her türden aksiyon barındıran aktiviteyi yaptıktan sonra geceyi güzel bir yatağı, keyifli bir banyosu olan ve bir tasarımcı tarafından özel olarak dizayn edilen çadırınızda ya da ağaç evinizde geçirebiliyorsunuz.

Kulağa oldukça hoş gelmiyor mu ?

Kırklareli Glamping
Kırklareli Glamping

Glamping aslen 1900’lü yılların başlarında Avrupalı ve ABD’li gezginlerin Afrika’daki safari çadırlarını daha konforlu hale getirmek istemesiyle ortaya çıkmış.

Doğa maceralarında evlerinin, yataklarının konforunu da yanlarında taşımak isteyen gezginler, yanlarına aldıkları çadırlarını özel olarak tasarlayıp konaklıyorlarmış.Yani kamp alanlarını lüks ve konfor ile buluşturmuşlar.

Glamping terimi ise ilk olarak 2007 yılının başlarında İrlanda ve İngiltere’de kullanılmaya başlanarak günümüzdeki halini aldı. Dünya çapında oldukça popüler olsa da daha önce bu türden bir deneyim yaşamadıysanız ülkemizdeki glamping alanlarına yabancı olabilirsiniz.

12 Eylül 2020
1.132 kez görüntülendi
Wordpress Tema indir
0 533 699 84 10